U Ljubuškom je 28.12.2022. godine instalirano 5 agrometeoroloških stanica na 5 različitih lokacija na teritoriji Grada, kako bi se u skladu sa agroekološkim uslovima različitih dijelova Grada mogli pratiti različiti parametri bitni za praćenje stanja i na osnovu toga donosile preporuke za različite agronomske aktivnosti i intervencija na poljoprivrednim površinama. Instaliranje stanica je dio projekta „Digitalizacija općinskog upravljanja zemljištem“. Cilj projekta je uvođenje digitalizacije poljoprivrednog zemljišta na području Grada Ljubuškog. Osim meteo stanica, Grad Ljubuški je dobio IT opremu i softver Agrolife koji , zajedno sa meteo stanicama čini cjelinu.
Stanice su opremljene senzorom za mjerenje brzine i smjera vjetra; senzorom za mjerenje vlažnosti lista; senzorom za mjerenje količine padavina; senzorom za mjerenje solarne radijacije; temperatura zemljišta; 2x higroclip (temperatura vazduha i vlažnost vazduha). Stanice imaju prognoze modele za 21 poljoprivrednu kulturu. Prateći softver „AGROlife“ meteo stanica pruža mogućnost prikazivanja, obrade i analize prikupljenih podataka sa meteo stanice, sa ciljem predviđanja oboljenja, pojave štetočina i planiranja radova (sjetva, zaštita biljaka, žetva/berba, ishrana biljaka, pristupačnost terenu, obrada tla). U sklopu softvera postoji i modul za globalnu vremenska meteorološku prognozu, sa prikazom do 7 dana unaprijed, sa parametrima temperature vazduha, vjerovatnoćom padavina, brzine i smjera vjetra, relativne vlažnosti vazduha, vazdušnog pritiska, sunčevog zračenja.
Softver sadrži i API (Application Programming Interface) interfejs sa standardnim RESTful servisima za povezivanje sa drugim softverima tako da se i u njima mogu prikazati meteo stanice. Podaci sa meteo stanica biće uvezani sa AgroLIFE platformom koja je instalirana u lokalnoj samoupravi.
Pristup softveru i svim podacima će besplatno biti omogućen zakupcima poljoprivrednog zemljišta, ali i svim zainteresovanim poljoprivrednicima. Projektom je planirana obuka o korištenju softvera kako osoblja u Gradu Ljubuškom, tako i zakupaca zemljišta i svih zainteresovanih poljoprivrednika.
Pripremna aktivnost za instaliranje meteo stanica je bila analiza podataka i terenske posjete, sagledavanja pristupačnosti terena, bezbjednosti, te je pozicioniranje meteo stanica izvedeno po kriteriju da se cijela teritorija grada Ljubuškog obuhvati sa umreženim meteo podacima.
Lokacije na kojima su postavljene stanice su:
Realizacijom ovog projekta se omogućuje sakupljanje i evidentiranje velikog broja informacija na jednom mjestu, sa veoma jednostavnim procesom korištenja te baze podataka. Sve informacije se skupljaju , bilježe i čuvaju u realnom vremenu sto omogućava njihovi dnevno korištenje sa stanovišta pojedinog aktera, ali prava vrijednost tolikog broja informacije u njihovoj naknadnoj obradi za potrebe različitih naučno istraživačkih radova. Ti naučno istraživački radovi koriste dvije grupe podataka:
Regionalni projekat “Digitalizacija općinskog upravljanja zemljištem“ sprovode GIZ i kompanija Telegroup, u partnerstvu sa Mrežom za povoljno poslovno okruženje koju predstavljaju NALED, REDAH, Privredna komora Republike Srpske i Privredna komora Crne Gore, u okviru programa develoPPP njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Cilj projekta je unapređenje kapaciteta lokalnih samouprava u oblasti digitalnog upravljanja zemljištem i to kroz: