Donator: Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ)
Partneri: PKRS, REDAH, PKCG, ZELS, Riinvest institut, ALAA
Korisnici: Jedinice lokalnih samouprava
Period realizacije: septembar 2021. – januar 2024.
Projektne aktivnosti su fokusirane na jačanje mehanizama saradnje na područjima: Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova1, Sjeverne Makedonije i Srbije. Mehanizmi se zasnivaju na osnivanju partnerstava za regionalnu saradnju i razmjenu znanja i iskustava o reformama na nivou ekonomija i lokalnom nivou, kako bi se podsticali ekonomski razvoj, rast zaposlenosti i brže pridruživanje Evropskoj uniji.
Cilj projekta: Uspostaviti efikasan mehanizam za regionalnu saradnju i razmjenu znanja o implementaciji reformskih procesa za ekonomski rast kako na centralnom tako i na lokalnom nivou.
Svrha projekta: Poboljšati uslove za općinski razvoj i lokalni ekonomski razvoj u šest ekonomija zapadnog Balkana, u skladu sa zahtjevima za pristupanje Evropskoj uniji.
BFE Platforma je svojevrsna mreža sačinjena od organizacija koje nastoje da stvore povoljno poslovno okruženje u svojim ekonomijama i regionu u cjelini, i podržavaju ciljeve zajedničkog regionalnog tržišta i agende proširenja Evropske unije. Posebno je usmjerena na lokalni ekonomski razvoj, zasnovan na primjeni zelenih, društveno odgovornih i savremenih digitalnih rešenja. BFE Platforma je efikasan mehanizam za jačanje saradnje u regionu i razmjenu znanja o implementaciji reformskih procesa za ekonomski rast kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou, koji promoviše dijalog i vrednuje stručnost i znanja.
Vizija buduće platforme:
Usklađenije poslovno okruženje među ekonomijama Zapadnog Balkana i državama članicama EU, zasnovano na razmjeni najboljih praksi i doprinosu konkurentnosti, ekonomskom rastu i procesu integracije u EU, za dobrobit svih građana.
Misija buduće platforme:
Olakšati partnerstvo između javnih i privatnih, nacionalnih i subnacionalnih korisnika u regionu kako bi se omogućila razmjena i sprovođenje reformi za bolje poslovanje i unapređenje javne uprave, koje su usklađene sa standardima EU i najboljom regionalnom praksom, pomažući u oblikovanju javnih politika i izgradnji kapaciteta korisnika da ih implementiraju.
Platforma će se bazirati na tri stuba i to:
Platforma će se nadovezati na postojeću BFC SEE mrežu u okviru koje se od 2012. godine sa velikim uspjehom sprovodi Program certifikacije gradova i općina sa povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi i koja okuplja preko 25 različitih organizacija iz pet zemalja - Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Hrvatske, uključujući predstavnike resornih ministarstava, privrednih komora, udruženja općina, razvojnih agencija, organizacija civilnog društva i akademskih institucija.
Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.